- Birštono kultūros centras yra iš savivaldybės biudžeto išlaikoma kultūros įstaiga, tenkinanti visuomenės kultūros poreikius (toliau tekste – įstaiga). Birštono kultūros centras – daugiafunkcinis kultūros centras – įstatymų nustatyta tvarka įsteigtas ir pripažintas juridinis asmuo, kuris savo veikla puoselėja etninę kultūrą, mėgėjų meną, kuria menines programas, plėtoja edukacinę, pramoginę veiklą, tenkina bendruomenės kultūrinius poreikius ir organizuoja profesionalaus meno sklaidą.
- Įstaigos buveinė: Jaunimo g. 4. 59206 Birštonas.
- Įstaiga savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, kitais įstatymais bei teisės aktais, įstaigos nuostatais.
- 2004 metais Birštono savivaldybės taryba įstaigai suteikė aukščiausią kategoriją.
- Pagrindiniai įstaigos tikslai – tenkinti visuomenės kultūros poreikius, sudaryti sąlygas ir organizuoti mėgėjų kūrybinę veiklą, puoselėjančią regiono etninį savitumą ir tradicijas, užtikrinti profesionalaus meno prieinamumą gyventojams.
ĮSTAIGOS VEIKLA
- Vizija – kūrybinga , aktyvi, pilietiška Birštono bendruomenė.
- Birštono kultūros centro misija – sudaryti sąlygas mėgėjų meno vystymuisi ir jų veiklos tęstinumui, naujų kultūros formų plėtrai ir sklaidai, laisvai visuomenės kultūros raiškai ir dalyvavimui kultūrinėje veikloje, kultūros vertybių apsaugai, formuoti ir padėti atskleisti visuomenės dvasines ir medžiagines vertybes, padėti plėtoti ir ugdyti kūrybišką, demokratinę, laisvą ir atvirą bendruomenę.
- Kultūros centras, kaip kultūrinė įstaiga siekia sudaryti sąlygas Birštono savivaldybės gyventojams, naudotis kultūrinėmis paslaugomis, dalyvauti kultūriniame gyvenime. Savivaldybės gyventojų kultūrinė veikla, dalyvavimas mėgėjų kūrybinėje veikloje išreiškia visuomenės aktyvumą, jos poreikius ir vertybines nuostatas.
VEIKLOS KRYPTYS
- Sudaromos sąlygos meno mėgėjų kūrybinei veiklai, puoselėjamas regiono etninis savitumas bei tradicijos.
- Užtikrinamas profesionalaus meno prieinamumas gyventojams.
- Organizuojami festivaliai, šventės, koncertai, parodos bei diskotekos jaunimui.
- Demonstruojami kino filmai.
- Nuomojamos patalpos konferencijoms, seminarams, pristatymams.
- Yra 40 vietų kavinė. Rengiami pobūviai, siūlomos pramogos, skrydžiai oro balionu.
VEIKLOS APŽVALGA
Įstaigos valdymas
- Birštono kultūros centro asignavimų valdytojas – įstaigos direktorius.
- Įstaigos vadovą – direktorių – skiria ir atleidžia steigėjas, vadovaudamasis teisės aktais ir Darbo kodeksu.
- Įstaigos vadovas organizuoja įstaigos veiklą, dirba vadovaudamasis Lietuvos Respublikos įstatymais, įstaigos nuostatais, vidaus darbo taisyklėmis, pareiginiais nuostatais, Tarybos sprendimais, mero potvarkiais, savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymais.
Pagrindiniai 2016 metų kultūros centro vykdyti renginiai, projektai
Birštono kultūros centras – tai vieta, kurioje atsiranda naujos ir yra tęsiamos jau susiformavusios tradicijos. Pagal savivaldybės kultūros programą, vykdant projektinę veiklą 2016 metais kurorte surengta per 140 tarptautinių, respublikinių, regioninių ir lokalinių renginių, kuriuose pabuvojo virš 45 tūkst. žmonių. Kultūrinei veiklai buvo skirta 69 tūkst. eurų. Į ją investavome ir savo surinktas lėšas – 63 tūkst. eurų. Rengėme valstybinių ir atmintinų datų paminėjimus (Sausio 13 – oji, Vasario 16 – oji, Kovo 11 – oji ir t.t.), kalendorines šventes (Užgavėnes, Motinos ir Tėvo diena, Joninės, kalėdiniai renginiai ir t.t.), įvairius meno mėgėjų bei profesionalių kolektyvų konkursus, apžiūras, festivalius, koncertus, seminarus ir konferencijas. Tęsėme tamprų kūrybinį ir dalykinį bendradarbiavimą su Birštono jaunimo klubu, neįgaliųjų ir „Bočių“ draugijomis, sporto centru, gimnazija bei menų mokykla.
Ar tai buvo seniūnijų sporto šventė, ar šimtadienis, kultūros centras visada padėjo ir padės. Tarptautiniuose renginiuose užsienyje –Birštoną atstovavo liaudies kapela „Lendrūnas“ (vad. A. Jazbutis) Lenkijoje, o Kroatijoje ir Lenkijoje – šokių kolektyvai „Aguonėlė“ (vad. V. Bankauskienė) ir ,,Kupolė‘‘ (vad. B. Brazdžiūtė). Įvairiais prizais ir nominacijomis Birštono mėgėjų kolektyvai buvo pagerbti įvairiose apžiūrose, konkursuose, šventėse – mėgėjų teatras – Šeduvoje, Utenoje, Trakuose šokėjai – Plungėje, Širvintose folkloristai – Šiauliuose, liaudies kapela – Anykščiuose, Jurbarke, Utenoje. Įvyko seniausias Lietuvoje XIX– asis džiazo festivalis „Birštonas 2016“, kuriame dalyvavo 16 kolektyvų iš devynių užsienio šalių. Jame pabuvojo beveik 3000 klausytojų.
Šventiškai praėjo kurorto šventė. Tris dienas galėjome pasiklausyti įvairios muzikos koncertų, stebėti gatvių akcijas, dalyvauti sporto varžybose, liaudies meistrų kermošiuje. Įvyko pasaulio moterų karšto oro balionų čempionatas.
Tęsėme profesionalių tapytojų plenerą „Birštonas“. Daug žiūrovų sulaukė projektai „Muzikuokime drauge, moksleivių mados šventė „Avangardas 2016“, renginių ciklas „Gruodis – šventinis mėnuo“. Deramo pripažinimo respublikoje sulaukė Birštone šeštą kartą surengta liaudiškų kapelų šventė „Griežk, lietuvi“.
Dvyliktą kartą surengėme sakralinės muzikos festivalį „Birštono vargonų vasara“, akordeono muzikos festivalį, tautinių šokių festivalį ,,Jievaro tiltais”, folkloro sambūrį „Ten, kur Nemunas vingiuoja“. Vyko Pažaislio muzikos, Užutrakio ir Kristupo vasaros festivalių koncertai. Respublikinėje moksleivių dainų šventėje dalyvavo 2 Birštono kultūros centro kolektyvai.
Į kultūros tarybą buvo kreiptasi dėl finansavimo programų ir pavyko gauti lėšų dviem projektams 23 tūkst. eurų. Šiomis lėšomis surengėme akordeono bei džiazo muzikos festivalius. Kurorte vaidino, Jaunimo dramos, Flamenko, ,,Kitoks” teatras, koncertavo akademiniai, klasikos ir džiazo kolektyvai, įvairūs ansambliai, chorai bei pavieniai atlikėjai. Jų geografija plati: Italija, Danija, JAV, Vokietija, Gruzija, Estija ir t.t. Šalia tradicinių renginių formavosi ir renginių tradicijos netradicinėse vietose: kinas po atviru dangumi, koncertai skveruose, aikštelėse, krantinėje, Nemajūnų dienos centre. Dėka atsiradusios draugystės su Japonijos, Izraelio ir Kroatijos ambasadomis turėjome galimybę Birštone pasigėrėti šių šalių koncertais bei parodomis.