Birštono kurhauzo galerijoje
Jolitos Linkevičiūtės tapybos darbų paroda
„Žvilgsniai”
2024.09.13 – 10.13
Parodos atidarymas rugsėjo 13 d. 16 val.
Rugsėjo 13 d., Birštono kurhauzo galerijoje bus atidaryta Jolitos Linkevičiūtės, dailininkės, rašytojos, humanitarinių mokslų daktarės, tapybos darbų paroda „Žvilgsniai“, kuri veiks iki rugsėjo mėn. pabaigos.
Parodoje pristatomi autorine technika nutapyti paveikslai, sukurti 2006-2024 metais. Dalis jų yra jaunuolių, buvusių Dailės gimnazijos moksleivių portretai – tai keletą metų trunkantis eksperimentas, tapant iš natūros skirtingu laiku. Autorė sako, kad portretinėje tapyboje jai yra svarbu atskleisti portretuojamojo, ypač jauno žmogaus asmenybės psichologiją, jo vidinį peizažą, kas būdingą senųjų meistrų tapybai. Portreto tapymas yra lėtas, todėl trunka ilgai, tai nėra pasyvi situacija, o bendra kūryba, psichologinė studija, bendravimas ir tyrinėjimas, kiek galima išmokti iš kito žmogaus, užmezgant giluminį santykį su juo. Portretų herojai – jauni žmonės, ambicingi kūrėjai ir menininkai – asmenybės, į kurių vidinį pasaulį nėra paprasta surasti raktą, tačiau labai įdomu. Kai kurie portretai tapyti, panaudojant šiuolaikinių fotografų darbus ir juos savaip interpretuojant. Paroda „Žvilgsniai“ yra dailininko susitikimai: ir su portretuojamųjų, ir su stebėtojų, žiūrovų akimis. Tai antroji personalinė dailininkės paroda Birštone.
„ J. Linkevičiūtės kūryboje nėra jokių aktualijų, socialinio realizmo, savo tapybos darbus ji vadina būsenomis ir vidinio „aš“ auginimu, harmonizavimu. „Kai tu pereini per savo asmeninius karus, patyčias, nesupratimą, – per tuos siaurus, siaurus vartus, tau atsiveria gyvenimas. Bet tu turi praeiti, kad išmoktum į pasaulį žvelgti savomis akimis“, – metaforiškai paaiškina kiekvieno žmogaus augimo kelią“. D. Juškienė, „Kauno diena“ (2018-09-02).
Dailės mokymasis – piešimo, tapybos, skulptūros pamokos Marijampolės Dailės mokykloje pas žinomus Lietuvos dailininkus: K. Morkūną, V. Ir J. Juodzevičius, J. Narušį, S. Juškienę, S. Rickevičiūtę, J. Prakapą, J. Tumą. Savam, autentiškam potėpiui susikurti nuo 2006- jų, reikšmės turėjo skulptorius R. Antinis ir itin drąsinęs kūrybai tapytojas A. Obcarskas. Vis dėlto svarbiausiu Mokytoju vadintinas Pranas Gailius, vienas žymiausių lietuvių išeivijos dailininkų, keleto susitikimų 2014-2015 m. Paryžiuje metu mokęs „galvoti tapyba“. „Neturi reikšmės, ar tu tapai figūratyviai, ar abstrakčiai, tu jau esi tapyboje“, – sakė menininkas. Šių pamokų ir bendravimo dvejus metus rezultatas – J. Linkevičiūtės parašyta dailininko kūrybinė biografija-literatūrinė fikcija „Paryžiaus sielrankšluosčiai“ (2020, „Meno parkas“).
Nuo 2010 m. surengta 10 personalinių parodų Vilniuje, Kaune, Birštone, kituose Lietuvos miestuose, tapybos darbų yra įsigiję privatūs asmenys Vokietijoje, Lenkijoje. Bendradarbiaujama su „Parko galerija“ Kaune.