Liepos 30 d., sekmadienį, 19 val.
Birštono kultūros centre
DEDIKACIJA BIRŠTONO DŽIAZUI –
„EMERITUS QUARTET“
Džiazo muzikos mėgėjai nekantraudami laukia nuo 1980-ųjų kas antrus metus vykstančio Birštono džiazo festivalio. Šiais metais nusprendėme kiek patrumpinti laukimą ir pirmąjį „Birštono vasaros muzikos“ koncertą dedikuojame Birštono džiazo festivaliui ir nepakeičiamam festivalio organizatoriui Zigmui Vileikiui.
Zigmas Vileikis puikiai pažįstamas visiems Lietuvos muzikams, bet ypač gerbiamas ir mylimas džiazo muzikos gerbėjų. Nepaprastas malonumas muzikuoti puikiose Birštono salėse, jausti nematomą šeimininkų rūpestį ir pagarbą atlikėjams. Nuo 1980 metų įsikūręs Birštone, Z. Vileikis iš pradžių vadovavo miesto Kultūros skyriui, o nuo 1990 m. liepos 1 d. yra Birštono savivaldybės Kultūros centro direktorius. Už nuopelnus kultūrai ir Lietuvos vardo garsinimą 2004 m. Z. Vileikis buvo apdovanotas ordino ,,Už nuopelnus Lietuvai‘‘ medaliu, 2022 m. pelnė Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos garbės ženklą ,,Nešk savo šviesą ir tikėk“ ir Lietuvos kultūros centrų asociacijos apdovanojimą ,,Auksinis feniksas“ nominacijoje ,,Geriausias metų kultūros centro vadovas“.
EMERITUS QUARTET – ansamblis, kuris papuoštų net ir pačių prestižiškiausių Europos bei pasaulio džiazo festivalių programas. Kiekvienas šio ketvertuko narys – Lietuvos džiazo legenda, svariai prisidėjusi ir prisidedanti ne tik prie nacionalinės, bet ir regiono ar net visos Europos džiazo istorijos formavimosi. Šviesaus atminimo kompozitorius Algirdas Klova 2021 metais apie EMERITUS QUARTET muzikantų pasirodymą festivalyje „Vilnius Mama Jazz“ rašė: „<…> į sceną išėjo šio koncerto ir, ko gero, viso festivalio pagrindinės žvaigždės – Petras Vyšniauskas, Vytautas Labutis, Eugenijus Kanevičius ir Arkadijus Gotesmanas su projektu „Tostas“.
Visi keturi EMERITUS QUARTET atlikėjai Birštono džiazo festivaliuose dalyvauja nuo 1982 metų ir yra pelnę šio renginio apdovanojimus. Tad koncertas išskirtinis ne tik kvarteto muzikantų meistryste, bet ir ypatinga, tik tarp džiazo mėgėjų galima bičiulyste.
Bilietus platina kakava.lt
Petras Vyšniauskas jau seniai vadinamas Lietuvos džiazo žvaigžde, gyva legenda, jis yra vienas iškiliausių ir savičiausių Lietuvos džiazo kūrėjų, saksofono virtuozas. Jo sopraninis saksofonas geba kalbėti, dainuoti, šaukti, raudoti, čiulbėti… Jo giliai etniška muzika neretai pasiduoda spontaniškų improvizacijų tėkmei. Petras Vyšniauskas – daugiausia titulų pelnęs Lietuvos saksofonininkas, jis 1998 m. apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi, 2002 m. – Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija, 2005 metais pripažintas Nacionaline vertybe, 2011 m. jam įteiktas festivalio „Vilnius Jazz“ prizas už nuopelnus Lietuvos džiazui. Tarp eksperimentams atviro saksofonininko partnerių – ne tik džiazo, bet ir folkloro, klasikinės bei šiuolaikinės akademinės muzikos atlikėjai. Pastaruoju metu jis daugiausia muzikuoja su tarptautiniais kolektyvais, dalyvauja spontaniškuose projektuose. Šalia koncertinės veiklos dėsto Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, komponuoja ir įrašinėja muziką teatrui ir kinui.
Vytautą Labutį galima išgirsti grojantį eksperimentinę ir šiuolaikinę muziką. Taip pat jis atlieka savitai aranžuotas lietuviško folkloro kompozicijas, yra dirbęs indiškos muzikos projektuose. Grupių lyderis, įvairiapusis kūrėjas, pedagogas, improvizatorius, groja įvairiais pučiamaisiais, klavišiniais instrumentais (neretai keliais tuo pat metu), dainuoja. Labučiui vienodai puikiai paklūsta ir laisvos improvizacijos, ir fiksuotos struktūros, jis pasirodo ir kamerinės sudėties, ir dideliuose ansambliuose. Kelią į tarptautines scenas pradėjęs 1982 metais, grojo kone su visais Lietuvos džiazmenais, dalyvauja ne viename tarptautiniame projekte, kuria autorinius projektus, vadovauja įvairiems ansambliams. Plačių kūrybinių interesų menininkas bendradarbiauja ir su akademinės muzikos kūrėjais, rengia performansus su dailininkais, komponuoja teatrui ir kinui. Eugenijus Kanevičius – vienas universaliausių Lietuvos džiazo bosistų, meistriškai atliekantis plačios stilistinės amplitudės muziką – nuo radikalaus free iki melodingo mainstream. Išradingas muzikas, vienodai puikiai valdantis ir akustinį, ir elektrinį bosą, savo tembrinę paletę dar papildo elektroniniais priedais, trimitu, perkusiniais instrumentais ir balsu. Jo grojimas išsiskiria harmoniniu ir polifoniniu mąstymu, o kūryba linksta į savitą muzikos filosofiją, ypač ryškią jo sakraliniuose džiazo projektuose. Per daugiau nei 30 metų džiazo scenoje
Eugenijus Kanevičius yra grojęs beveik su visais Lietuvos džiazo kūrėjais, pasirodo ir su kitų šalių muzikantais. Bosistas taip pat groja solo, komponuoja giesmes, muziką vaikams, teatrui ir kinui.
Arkadijus Gotesmanas – ilgametis Viačeslavo Ganelino, Petro Vyšniausko, Vladimiro Tarasovo, Liudo Mockūno, Dainiaus Pulausko, Tomo Kutavičiaus partneris. Jis groja Vilniaus džiazo orkestre, trio „ACCOsax Freeminded“ , taip pat su Juozu Kuraičiu ir Eugenijumi Kanevičiumi, kitais improvizuotojais. Arkadijus su aktoriais rengia literatūrinius skaitymus, kuria ir įrašinėja muziką teatrui, atlieka ją spektakliuose. Perkusininką ypač traukia teatrinė raiška – 2010-aisiais jis pakvietė publiką į savo pirmąjį autorinį monospektaklį „Dievo žmogaus istorija“ (režisierius Adolfas Večerskis), 2012 metais pristatė autorinį projektą „Perkusiniai atvirukai“, parengtą kartu su vaizduojamojo meno kūrėjais Linu Liandzbergiu ir Artūru Valiauga. Menininkas groja ne tik džiazą, bet ir naujausią akademinę muziką, rašo scenarijus muzikiniams performansams ir instaliacijoms, rengia projektus su šokėjais. Arkadijus Gotesmanas yra Vilniaus klezmerių orkestro įkūrėjas ir narys, klezmerių muzikos festivalio rengėjas.