2020 m. liepos 2 d., 19 val.
Birštono Kurhauze, B. Sruogos g. 2
Senosios muzikos koncertas
La Virginella
Giovanni Battista Mosto madrigalai, dedikuoti Mikalojui Kristupui Radvilai Našlaitėliui
Atlikėjai:
Nora Petročenko – mecosopranas,
Mindaugas Bargaila,
Povilas Vanžodis – tenorai,
Gintautas Venislovas – baritonas,
Nerijus Masevičius – bosas
Ieva Baublytė – išilginės fleitos, Darius Stabinskas – violončelė, Alina Rotaru – klavesinas, Balys Vaitkus –vargonai.
XVI-XVII amžiuose kompozitoriai dažnai dedikavo savo kūrinius ar ištisas knygas savo mecenatams, didikams, kunigaikščiams ir karaliams. Vienas tokių buvo ir Giovanni Battista Mosto (1550–1596), produktyvus kompozitorius, universalus instrumentininkas ir mokytojas, daug keliavęs pagal savo profesiją per platųjį pasaulį. Jo darbo vietų geografija apėmė įvairiausius dvarus ir bažnyčias Miunchene, Venecijoje, Padujoje, Krokuvoje. Tačiau jo pernelyg aktyvus gyvenimo būdas lėmė didžiulį išsekimą, kainavusį jam gyvybę. Jis mirė 46 metų amžiaus, grįždamas pas savo šeimą į Alba-Juliją, Transilvanijoje.
Kompozitorius savo antrąją madrigalų knygą dedikavo Lietuvos didžiajam maršalkai Mikalojui Kristupai Radvilai Našlaitėliui (1549–1616), vėliau tapusiam Trakų ir Vilniaus vaivada, dalyvavusiam Stepono Batoro žygyje į Maskvą. Tas pats Radvila pagarsėjo ir kaip mecenatas, jis įkūrė Vilniaus akademijos spaustuvę, organizavo Abiejų Tautų Respublikos lauko kartografavimo ekspedicijas, kurių pagrindu sudarytas ir Amsterdame išleistas vienas tiksliausių to meto mūsų valstybės žemėlapių, Nesvyžiuje pastatė bažnyčią ir vienuolyną, įkūrė vieną svarbiausių kultūrinių centrų Lietuvoje – Kražių jėzuitų kolegiją.
Svarbu žinoti, kad kompozitorių, kaip visų menininkų, rašytojų, poetų atsidavimas reikšmingoms Renesanso ir baroko epochų politinėms asmenybėms visada reiškė abipusę naudą. Dedikacijos buvo ne tik nuolankus menininko atsidavimo aukštesniam asmeniui ženklas, bet ir didelis įvertinimas, kurio jis sulaukia iš jį dominančio asmens, kuriam skiria savo dedikaciją.
Programose taip pat skambės ir kitų italų, palaikiusių ryšius su mūsų didikais, vokalinė ir instrumentinė muzika.
Projekto organizatorius – viešoji koncertinė įstaiga „Banchetto musicale“.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Programos rengėjų inf.